Агенда.мк  агреагтор лого
Мини палачинки со парчиња банана Мини палачинки со парчиња банана
Направете им на вашите најмили нешто поразлично и интересно за појадок или ужина! Овие мини палачинки се привлечни на изглед поради тоа што во... Мини палачинки со парчиња банана

Направете им на вашите најмили нешто поразлично и интересно за појадок или ужина! Овие мини палачинки се привлечни на изглед поради тоа што во средината на тестото се со парче банана. А, вкусот е оној кој задржува, па секој ко ќе ги проба, ќе бара палачинка повеќе.

Лесни се и брзи за подготовка, па за само половина час ќе имате целосно припремен оброк. Може да ги послужите и за десерт, да ги понесете на работа или на пикник.

Состојки: 1 чаша брашно малку прашок за печиво 2 лажици шеќер 3/4 чаша кокосово млеко (или кое било друго растително или животинско млеко) 1 јајце 1 банана Подготовка: Во длабок сад измешајте ги брашното, печивото, јајцето, шеќерот и млекото. Состојките убаво измешајте ги за да добиете хомогена смеса. Смесата која ќе ја добиете е малку погуста од обичната. Бананата исечете ја на средно тенки кругови. Тавчето во кое ќе ги печите палачинките намрсете го со малку масло. На загреано тавче, за 1 палачинка, ставете 1 супена лажица од смесата. Смесата ставете ја на едно место и не ја разлевајте низ тавчето. На средината на секоја палачинка ставете по едно парче банана. Печете од едната страна 1-2 минути или додека

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *