Агенда.мк  агреагтор лого
Јапонски сендвич со јајца од 5 состојки Јапонски сендвич со јајца од 5 состојки
„Среќни и весели нека ни се Велигденските празници, нека носат само убавини во секој дом! А, како што е обичајот, сите ние, секој по... Јапонски сендвич со јајца од 5 состојки

„Среќни и весели нека ни се Велигденските празници, нека носат само убавини во секој дом! А, како што е обичајот, сите ние, секој по свој мерак, боиме прекрасни шарени јајца и ги даруваме со добра мисла и во знак на почит кон еден од најголемите христијански празници. Обожавам да ја истражувам  интернационалната кујна, па испробав и ви препорачувам нешто проверено вкусно. Ви предлагам да го изненадите семејството со интересно нареден јапонски сендвич со јајца!“ – срдечно споделува Катерина Шамбевска Спасеновска од нашиот тим. 

Со насмевка, Катерина додава: „Многу лесно се подготвува, а потребни ви се само 5 состојки. Јас ќе ви ја раскажам целосната постапка, а рецептот ви го споделувам како лесен пример за што повкусно да го искористите вишокот на Велигденски јајца деновиве. Се надевам дека моите фотографии ќе ви го доловат уживањето и дека ќе ве мотивираат да пробате!“

Состојки: За 2 сендвичи: 4 парчиња тост леб 2 јајца.  За салата од јајца: 4 варени јајца ⅛ чаша перца од младо кромидче (од прилика од 3) 5 лажички Витанез ⅛ лажиче крупна морска сол од Витаминка или по вкус

*Опционално: Јас го обожавам како зачин, па додадов и ⅛ лажиче црн бибер од Витаминка.

Подготовка:

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *