Агенда.мк  агреагтор лого
Чај од цимет за болно грло Чај од цимет за болно грло
Оваа зима постојано изненадува со наглите температурни промени. Промената на времето помага за полесно ширење и преживување на бактериите и вирусите кои предизвикуваат настинки... Чај од цимет за болно грло

Оваа зима постојано изненадува со наглите температурни промени. Промената на времето помага за полесно ширење и преживување на бактериите и вирусите кои предизвикуваат настинки и грип. Ако овие денови ве боли грлото, пробајте го овој чај од цимет. Ќе ви биде од голема помош и ќе ви ги олесни болките во грлото.

Придобивките од состојките за овој чај се многубројни. Циметот го подобрува варењето на храната и ги намалува гасовите, помага за регулирање на шеќерот во крвта, ја подобрува циркулацијата, корисен е против настинка и грип. Ѓумбирот е користен за зајакнување на имунитетот, ја намалува болката и воспалението, ја одржува нормалната циркулација на крвта и исто така се бори против бактерии и вируси. Млекото е најбогат извор на калциум и фосфор, го одржува нормалниот срцев ритам и ги зајакнува коските и мускулите. А, пак, медот има силни антивоспалителни својства и го зајакнува имунитетот, помага при артритис, лош здив и болки во желудникот. Во комбинација, овие состојки прават вкусен и ефикасен чај против болки во грлото.

Состојки: 1 чаша млеко 1/2 мала лажичка мелен цимет од Витаминка 1/2 мала лажичка мелен ѓумбир 1 лажица мед. Подготовка: Во мал сад на оган ставете го млекото да се загрее. Млекото треба да биде

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *