Агенда.мк  агреагтор лого
5 едноставни употреби на неискористените белки од јајца 5 едноставни употреби на неискористените белки од јајца
Правевте колачи и ви останаа неискористени белки од јајца? – Не ги фрлајте. Има многу начини како да ги искористите. Со нив може да... 5 едноставни употреби на неискористените белки од јајца

Правевте колачи и ви останаа неискористени белки од јајца? – Не ги фрлајте. Има многу начини како да ги искористите. Со нив може да исчистите кожен материјал, да ги освежите листовите на растенијата, па дури и да им дадете античка нота на накитот. Еве неколку супер идеи од нас, исспробани и ефикасни!

Јајцата се богати со протеини, содржат антибактериски ензими, а имаат и антимикробни својства. Освен како храна, може да се употребат и на други корисни начини. Ви ги издвоивме следните.

За чистење на кожен материјал

Со помош на белките од јајца, вратете им го сјајот на кожните предмети. Доведете ги до совршенство чантата или чевлите. Само потопете малку памук во белката и премачкајте, а потоа избришете со чиста и сува крпа.

Природен лепак за хартија со белки од јајца

Бидејќи белките се многу лепливи, можат да бидат одлична замена за лепак за хартија кога ќе ви снема. Белката кратко изматете ја со виљушка. Со помош на четка за сликање земете од изматената белка и намачкајте ја хартијата која сакате да ја залепите.

Украсување на ѕидовите во домот

Од белките може да направите боја за украсување на ѕидови. Се смета дека бојата од белки е многу подолготрајна од обичната

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *