Агенда.мк  агреагтор лого
Единствено оваа храна смеете да ја изедете ако ви падне на под Единствено оваа храна смеете да ја изедете ако ви падне на под
реклама: Најраспространетиот мит поврзан со храната е правилото на пет секунди. Според експертите важно е кој тип храна е во прашање и опкружувањето каде... Единствено оваа храна смеете да ја изедете ако ви падне на под

реклама:

Најраспространетиот мит поврзан со храната е правилото на пет секунди.

Според експертите важно е кој тип храна е во прашање и опкружувањето каде храната паднала.

„Не постои таква работа како што е „правилото пет секунди“, вели Рејчел Вилијамс, советник за информации за здравствената заштита.

Таа додавa дека тоа со сигурност е мит и дека не се препорачува внес на храна откако го допрела подот.

„Секоја храна која ќе ја испуштиме допира некоја бактерија“, потврдува Вилијамс.

Рејчел Вилијамс вели дека на бактериите им е потребно влажно место за да се развијат, така што мократа храна сигурно е заразена во контакт со подот.

Во храна која никако не треба да ја јадете откако го допрела подот спаѓаат: исеченото овошје, месото, шунката, саламата, млечните производи, варените тестенини и варениот ориз.

РЕКЛАМИ:„НА ТЕПКА“ он-лајн квиз шоу [embedded content]

Loading…

Целиот текст тука!

Hitportal

Оваа вест е превземана од Хитпортал. Повеќе на www.hitportal.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *