Агенда.мк  агреагтор лого
Саудиска Арабија претстави линеарен развој на паметни градови наречен THE LINE Саудиска Арабија претстави линеарен развој на паметни градови наречен THE LINE
Саудиска Арабија ги претстави плановите за THE LINE, 170 километарски појас на заедници поврзани без потреба од автомобили или патишта. Проектот опишан како „револуција... Саудиска Арабија претстави линеарен развој на паметни градови наречен THE LINE

Саудиска Арабија ги претстави плановите за THE LINE, 170 километарски појас на заедници поврзани без потреба од автомобили или патишта. Проектот опишан како „револуција во урбаното живеење“, е претставен како нацрт за тоа како луѓето можат да коегзистираат во хармонија со планетата.

Тимот што стои зад проектот нуди заедница целосно ослободена од автомобили и патишта, со пристап до природата, AI хипер-поврзаните заедници која ќе се напојува со 100 проценти чоста енергија. Оваа заедница ќе биде лоцирана во NEOM, поврзувајќи го крајбрежјето на Црвеното море со планините и долини на северо-запад на Саудиска Арабија.

Проектот THE LINE, претставен од Мохамед бин Салман, принц престолонаследник и претседател на бордот на директори на компанијата НЕОМ, а во самата презентација изјави: „До 2050 година, една милијарда луѓе ќе мора да се преселат поради зголемувањето на емисиите на СО2 и нивото на морето. Деведесет проценти од луѓето дишат загаден воздух.; Зошто треба да ја жртвуваме природата заради развој?; Зошто треба седум милиони луѓе да умираат годишно поради загадување?; Зошто треба да губиме еден милион луѓе секоја година поради сообраќајни несреќи?; Зошто треба да прифатиме да губиме години од нашиот живот патувајќи? Едноставно треба да го трансформираме концептот на конвенционален град во футуристички“.

[embedded content]

THE

Целиот текст тука!

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *