Агенда.мк  агреагтор лого
Посилен имунитет во време на корона вирус – практични совети и исхрана Посилен имунитет во време на корона вирус – практични совети и исхрана
Кога завладеа пандемијата со корона вирусот, секој од нас започна да се прашува како да го зајакне имунитетот, да спречи инфекција и да се... Посилен имунитет во време на корона вирус – практични совети и исхрана

Кога завладеа пандемијата со корона вирусот, секој од нас започна да се прашува како да го зајакне имунитетот, да спречи инфекција и да се бори против вирусот. И тоа е многу нормално, затоа што секој од нас има должност кон себе да се грижи за организмот, за потоа добро да го служи и да се спречи појава и ширење на болестите. Останете до крај со нас и прочитајте кои практични совети и исхрана ви ги предлагаме за посилен имунитет!

Во оваа прилика ќе посочиме неколку важни фактори на кои секојдневно не обрнуваме внимание, а вреди да ги запаметиме. А, имајќи предвид дека секогаш е добро информациите да се дополнат и да се поткрепени од лекарски совет, на крај со помош на Д-р Нела Деспотовска, ќе ви препорачаме и корисни додатоци во исхраната кои помагаат да постигнеме посилен имунитет, посебно во време на корона вирусов.

Функција на имунолошкиот систем

Основната функција на имунолошкиот систем е одбрана на организмот од потенцијални напаѓачи кои може да предизвикаат болест. Како одбранбен систем, тој ги препознава микроорганизмите, отровите и другите штетни материи како „страни“ и се припрема за одбрана на организмот од нив.

Како да го зајакнеме имунитетот? Важност на храната и водата

За

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *