Агенда.мк  агреагтор лого
Тава со компир и сланина – Прилог кон главно јадење Тава со компир и сланина – Прилог кон главно јадење
На секого му е потребна идеја во кујната…Ова е еден вкусен празничен прилог кон главно јадење… 1. Компирите ги вариме, лупиме, ги ладиме. 2.... Тава со компир и сланина – Прилог кон главно јадење

На секого му е потребна идеја во кујната…Ова е еден вкусен празничен прилог кон главно јадење…

1. Компирите ги вариме, лупиме, ги ладиме.

2. Секој компир го засекуваме на три дела и во секој засек му ставаме парче тенко исечена сланина.

3. Ги намаслуваме и ги зачинуваме со бибер, буковец и рузмарин.

4. Ги ставаме да се печат во загреана рерна на 200 степени.

5. Откако ќе се запечат ги залеваме со разматена павлака со јајца, која сме ја зачиниле со бибер и сол.

6. Ги посипуваме со рендан кашкавал и сечкан магдонос
.
7. Ги запекуваме колку да се растопи чашкавалот.

8. Ги вадиме од рерна и ги сервираме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *