Агенда.мк  агреагтор лого
Влијае ли храната на расположението? Влијае ли храната на расположението?
Често читаме и слушаме како правилната и балансирана исхрана влијае на телесното здравје и превенција од хронични болети. Ама, дали сте знаеле дека храната... Влијае ли храната на расположението?

Често читаме и слушаме како правилната и балансирана исхрана влијае на телесното здравје и превенција од хронични болети. Ама, дали сте знаеле дека храната има важна улога и во одредување на расположението? – Да, и тоа како! Протеините, витамините…, сите тие имаат посебна важност за менталното здравје на човекот.

Храната на расположението може да влијае и позитивно и негативно, а тоа зависи од начинот на исхрана. Недостатокот на одредени хранливи материи, небалансирана, еднолична и нередовна исхрана може да предизвикаат нерасположеност, па дури и раздразливост. Од друга страна пак, внесот на потребните нутриенти, правилната и редовна исхрана го подобруваат расположението.

Протеини за синтеза на хормонот на среќа – серотонин

Протеините се важен дел од правилната исхрана и имаат улога во расположението. Со внесот на храна која содржи протеини, се внесува аминокиселината триптофан. Триптофанот во организмот се претвора во серотонин кој уште се нарекува и хормон на среќата. Триптофанот го има во храна богата со протеини:

живина јајца млеко и млечни производи јаткасти плодови мешунки. Јаглехидратите даваат енергија

Јаглехидратите се главен извор на енергија за организмот и ја подобруваат концентрацијата. Мозокот користи околу 20% од енергијата која се внесува со јаглехидрати. При консумирањето на јаглехидрати, предност дајте им на житариците од

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *