Агенда.мк  агреагтор лого
Пирошки со ајвар и кашкавал Пирошки со ајвар и кашкавал
Еве уште една идеја за вкусен појадок.. Подготовка1. Замесуваме тесто со млако млеко и го оставаме да стаса околу 30 минути.2. За филот ги... Пирошки со ајвар и кашкавал

Еве уште една идеја за вкусен појадок..

Подготовка
1. Замесуваме тесто со млако млеко и го оставаме да стаса околу 30 минути.
2. За филот ги соединуваме сечканите салама и кашкавал на коцки, ајварот и урдата и зачинуваме со оригано. Сол додаваме по вкус и потреба.
3. Стасаното тесто го размесуваме, го делиме на парчиња и секое парче го рассукуваме. Го полниме со фил, од двете спротивни страни го преклопуваме на околу 1 см, па го виткаме во ролат. Така ги формираме сите парчиња.
4. Го загреваме маслото и секое ролатче го валкаме во разматени белки па во лебни трошки, па го пржиме во масло на средна температура.

Забелешка
По потреба додаваме брашно или пак млеко при замесување, треба да ни средно меко замесено тестото.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *