Агенда.мк  агреагтор лого
Колач со боровинки и лимон Колач со боровинки и лимон
Рерната вклучете ја да се загрева на 160 степени. Модлата за куглоф со пречник од 22см. премачкајте ја со путер.Јајцата, шеќерот, ванилата и солта... Колач со боровинки и лимон

Рерната вклучете ја да се загрева на 160 степени. Модлата за куглоф со пречник од 22см. премачкајте ја со путер.
Јајцата, шеќерот, ванилата и солта изматете ги додека смесата да осветли и згусне. Додадете јогуртот, зејтинот, кората и сокот од лимон. Брашното и пецивото измешајте ги па додадете ги во смесата, кратко измиксајте.
Оваа смеса излијте ја во модлата за куглоф. Одозгора ставете ги боровинките и со помош на шпатула внимателно измешајте.
Ставете да се пече на најдолната шина од рерната. Се пече околу 70-80 мин. во зависност од рерната (направете проба со чепкалка).

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *