Агенда.мк  агреагтор лого
Изненадувачки лек за најтешко болните од КОВИД-19: Ова е апсолутно неверојатен резултат Изненадувачки лек за најтешко болните од КОВИД-19: Ова е апсолутно неверојатен резултат
Лекот за ревматоиден артритис (tocilizumab) лекува тешко заболени од КОВИД-19, покажуваат податоците од истражувањето на научниците во Велика Британија и Холандија. Научниците изјавија дека... Изненадувачки лек за најтешко болните од КОВИД-19: Ова е апсолутно неверојатен резултат

Лекот за ревматоиден артритис (tocilizumab) лекува тешко заболени од КОВИД-19, покажуваат податоците од истражувањето на научниците во Велика Британија и Холандија.

Научниците изјавија дека се работи за “апсолутно неверојатно резултати“, а лекот повеќе и не се тестира бидејќи се многу сигурни во неговата ефикасност. Но, прецизниот ефект на преживувањето на болните по употребата на лекот, се уште се истражува.

Други стручњаци пак изјавија дека треба да се внимава се додека не се објават целосните податоци.

Овој лек влијае на имуниот систем кој кај некои пациенти заразени со новиот коронавирус реагира претерано, а таквата реакција, позната и како цитокинска бура, може да биде смртоносна.

Истражувањето било фокусирано на тешко заболените пациенти кои требало да бидат ставени на респиратор. Испитувањето на лекот е стопирано од пред три дена откако независни набљудувачи рекле дека постојат многу докази, од првите 303 пациенти, кои покажуваат дека лекот делува.

Но, интерпретирањето на податоците е исклучително комплексно, наведуваат британските медиуми.

Имено, податоците покажуваат подобрување во исходите, но се работи за статистичка поврзаност со останатите елементи, како што се стапката на преживување и времето кое пациентите го минуваат на интензивна нега. Лекарите знаат дела лекот нешто прави, но ќе треба време за да се утврди дали тој

Целиот текст тука!

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *