Агенда.мк  агреагтор лого
Потврдено најдобри зачини за силен имунитет Потврдено најдобри зачини за силен имунитет
Сезоната на настинки и грипови е во полн ек. Иако, имунитетот е потребно да се одржува преку цела година, во овој период на имуниот... Потврдено најдобри зачини за силен имунитет

Сезоната на настинки и грипови е во полн ек. Иако, имунитетот е потребно да се одржува преку цела година, во овој период на имуниот систем му е потребна дополнителна помош за да се избори со бактериите и вирусите. Затоа е потребно да се внесува здрава храна, меѓу која се збројуваат и зачините. А, кои зачини за силен имунитет се препорачуваат, ви откриваме во текстот.

Одредени зачини имаат одлични антимикробни, антибактериски и антивирусни својства. Оваа зима поминете ја без настинка или грип со помош на лук, цимет, ѓумбир… Внесете ги најдобрите зачини за силен имунитет во секојдневната исхрана и зајакнете го имунитетот.

Лук

Иако има непријатен мирис, лукот е најдобрата одбрана против болестите. Некои дури и го нарекуваат природен антибиотик. Се јаде и свеж. Лукот е најчесто користениот зачин во многу јадења во кои се става сечкан или во прав.

Ѓумбир

Еден од омилените зачини и сојузник на човековото здравје. Го подобрува имунитетот, а и целокупното здравје. Се користи свеж или во прав. Од свеж и ѓумбир во прав, може да се направат разни чаеви во комбинација со лимон и мед.

Може да ве интересира: Здраво слабеење со чај од ѓумбир во прав.

Куркума

Куркумата е зачин со интензивно жолта боја.

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *