Агенда.мк  агреагтор лого
3 важни работи за маслиновото масло 3 важни работи за маслиновото масло
Маслиновото масло важи за едно од најздравите масла во човековата исхрана кое изобилува со незаситени масни киселини и омега 9. Но, иако е многу... 3 важни работи за маслиновото масло

Маслиновото масло важи за едно од најздравите масла во човековата исхрана кое изобилува со незаситени масни киселини и омега 9. Но, иако е многу застапено во нашата исхрана, сепак кај голем број на луѓе постојат одредени нејаснотии и заблуди во врска со неговото користење. Затоа, во оваа прилика сакаме да појасниме некои од најголемите заблуди поврзани со маслиновото масло и неговото користење.

Сигурно и вие сте слушнале дека маслиновото масло се користи само за салати или дека не е добро термички да се обработува? Но, дали е ова точно? – Прочитајте го текстот и дознајте нешто повеќе за едно од најздравите масла.

На што треба да посветите внимание при користење маслиново масло?

Вкусот на маслиновото масло може да варира во зависност од бербата на маслинките. Па така, доколку горчи тоа не значи дека истото има лош квалитет. Највисоката температура на која вообичаено се произведува маслиновото масло е собна т.е од 12 до 25 степени.

Дали маслиновото масло смее да се обработува термички?

Иако многумина мислат дека не смее термички да се обработува и дека истото ослободува штетни матери доколку се загрева, тоа е грешно мислење. Баш напротив, маслиновото масло е многу постабилно од останатите видови на масло кои многу побрзо

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *