Агенда.мк  агреагтор лого
Вкусно мезе или слатка закуска за целото семејство! Неодоливо привлечни залачиња кои ќе ве мамат да посегнете по уште едно, сѐ додека не се...

Вкусно мезе или слатка закуска за целото семејство! Неодоливо привлечни залачиња кои ќе ве мамат да посегнете по уште едно, сѐ додека не се изедат до крај. За овие лиснати ролнички со колбаси навистина вреди да издвоите малку време и да ги подготвите за некој специјален повод, ама и без причина штом ви се пријаде нешто домашно и месено.

Препуштете ѝ се на креативноста и во кујната создадете вистинско волшепство со малку тесто и највкусните колбаси. Сигурни сме дека ќе им се допаднат на сите и ќе се бара ролничка повеќе. Па вреди да направите дупла доза.

Состојки: 8 колбаси (скараџиски или селски по избор) од Агриа 800 г брашно 200 мл млеко 200 мл газирана вода 1 коцка свеж квасец 1 лажичка шеќер 100 мл масло 1 јајце 2 лажички сол 4 лажици сенф или павлака (по желба) 250 гр путер или маргарин за премачкување 1 јајце за премачкување мак (афион) за поросување. Подготовка: Во сад за месење ставете ги млекото, квасецот и шеќерот. Добро измешајте, па додајте ги газираната вода, маслото и околу 300 г брашно. Со помош на лажица измешајте го реткото тесто и додајте сол. Потоа, постепено додајте го и остатокот од брашното и со

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *