Агенда.мк  агреагтор лого
Најдобри витамини за цврста коса препорачани од нутриционистите Најдобри витамини за цврста коса препорачани од нутриционистите
Имате кршлива коса која споро расте? Постојано ви паѓаат влакна? – Можеби имате недостаток на витамини. Токму витамините се клучни за цврста коса со... Најдобри витамини за цврста коса препорачани од нутриционистите

Имате кршлива коса која споро расте? Постојано ви паѓаат влакна? – Можеби имате недостаток на витамини. Токму витамините се клучни за цврста коса со волумен и сјај. За здрава коса нутриционистите препорачуваат да се внесува храна богата во витамини.

Косата се обновува секојдневно. Постојано паѓаат едни влакна, а растат други. Во просек секој човек дневно губи 50 до 100 влакна што е нормална појава. Понекогаш може да дојде до зголемено опаѓање на косата, а телото не е во можност подеднакво брзо да ја регенерира. Најчеста причина за појава на кршлива коса која опаѓа и споро расте се смета дека е недостатокот на некои витамини.

Биотин (витамин Б7)

Биотинот е витамин растворлив во вода, што значи дека телото лесно се ослободува од вишокот на витамин Б7. Многу е тешко да се претера со внесот на биотин, односно хипервитаминозата со овој витамин е ретка појава. Овој витамин е одговорен за создавањето на аминокиселините, градбени единици на протеините. Косата е составена од 90% протеини. Може да се појави недостаток на биотин, а недостатокот оневозможува формирање на протеини и со тоа го успорува растењето на косата. Па, при недостаток на витамин Б7 настанува зголемено паѓање на влакна. Освен што го поттикнува растот а

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *