Агенда.мк  агреагтор лого
Д-р Нела Деспотовска советува: 3 здравствени проблеми на кои секоја жена треба да внимава Д-р Нела Деспотовска советува: 3 здравствени проблеми на кои секоја жена треба да внимава
Голем процент од женската популација во светот страда од разни болести. Она што секоја жена треба да го знае за своето здравје е дека... Д-р Нела Деспотовска советува: 3 здравствени проблеми на кои секоја жена треба да внимава

Голем процент од женската популација во светот страда од разни болести. Она што секоја жена треба да го знае за своето здравје е дека треба да го негува. На темата женско здравје повторно поразговаравме со Д-р Нела Деспотовска која овој пат ни посочи 3 здравствени проблеми на кои жената треба да обрне внимание.

Како една жена треба да се грижи за своето здравје? – Редовни контролни прегледи, правилна исхрана, телесна активност, се само дел од начините како жената да го негува здравјето. На кои здравствени проблеми треба да внимава? – Прочитајте го текстот.

Проширени вени

Проширените вени не се пријатни и не изгледаат убаво, а секој трет човек ги има. Кога се работи за мали вени, традиционално се изведува склеротерапија. А, поголемите вени се отстрануваат хируршки со постапката флебектомија. Новите пристапи кон овој здравствен проблем вклучуваат методи со кои се намалува создавањето на модрици и чувството на непријатност, а истовремено го скратуваат времето на заздравување. А, за намалување на ризикот од појава, добро е да се знае која храна помага во превенција на проширени вени.

Камења во жолчката

Кај жените, ризикот од настанување на жолчни камења е двојно поголем отколку кај мажите. Тој ризик се зголемува со текот на

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *