Агенда.мк  агреагтор лого
Регионалните музички ѕвезди се сеќаваат на Тоше Проески: Зошто баш тој? Регионалните музички ѕвезди се сеќаваат на Тоше Проески: Зошто баш тој?
Помина 13 години од смртта на најголемата македонска и регионална музичка година, македонскиот ангел и најдобар вокал, најдобриот пејач Тоше Проески. Ни по 13... Регионалните музички ѕвезди се сеќаваат на Тоше Проески: Зошто баш тој?

Помина 13 години од смртта на најголемата македонска и регионална музичка година, македонскиот ангел и најдобар вокал, најдобриот пејач Тоше Проески.

Ни по 13 години не стивнува болката, тагата,носталгијата по него, неговиот глас, неговата насмевка, а неговите песни ќе ги пееме засекогаш.

Во знак на сеќавање на легендарниот пејач, некои од регионалните пејачи за 24седам.рс ги пренесуваат своите сеќавања за Проески.

Елена Ристеска

Емоциите се исти. Неверување и неприфаќање на фактот дека повеќе не е на овој свет – чувство кое го имаме јас и цела Македонија. И понатаму ги пејам неговите песни и болката е присутна во секој стих. За да ми биде полесно се убедувам себеси дека е жив и дека еден ќе се врати. Многу разговаравме додека беше жив и ги паметам сите негови зборови. Моето најдобро сеќавање е ноќта пред да почине кога разговаравме преку телефон. Како да предвидуваше дека ќе си замине и на крај ми кажа: „Се гледаме на 21“, а потоа пауза и додаде:  „Aко Бог даде“, а Бог не даде и оттогаш како да застана времето“.

Калиопи

Октомври и неговиот шеснаесетти ден се обоени од тага откако нашиот Тоше замина засекогаш. Гласот што звучеше како да доаѓа од небото,

Целиот текст тука!

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *