Агенда.мк  агреагтор лого
Застрашувачки податоци: Рекордни 594 новозаразени во … Застрашувачки податоци: Рекордни 594 новозаразени во …
• Сабота, 17 Октомври 2020 19:40 Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 2.617 тестирања, а има 594 новоинфицирани со новиот... Застрашувачки податоци: Рекордни 594 новозаразени во …

• Сабота, 17 Октомври 2020 19:40

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 2.617 тестирања, а има 594 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

Скопје 303 Куманово 22 Дебар 5 Штип 13 Прилеп 19 Тетово 26 Струга 12 Велес 17 Битола 18 Охрид 10 Кавадарци 7 Гостивар 12 Гевгелија 13 Струмица 34 Крива Паланка 7 Радовиш 6 Кочани 18 Пробиштип 3 Демир Хисар 2 Пехчево 1 Берово 2 Валандово 7 Виница 2 Делчево 5 Кратово 1 Свети Николе 2 Кичево 17 Ресен 7 Неготино 3

Во болнички услови починати се 3 лица, пациент од Куманово (70г), од Прилеп (67г) и еден пациент од Богданци (75г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 162 оздравени пациенти од:

Скопје 79 Штип 8 Прилеп 6 Тетово 5 Струга 1 Велес 2 Битола 3 Кавадарци 2 Гостивар 3 Гевгелија 2 Струмица 12 Крива Паланка 6 Радовиш 1 Кочани 8 Пробиштип 1 Македонски Брод 1 Берово 8 Валандово 3 Свети Николе 7 Кичево 4

Направените 2617 теста се преку: ИЈЗ-820, ЦЈЗ Скопје-199, Авицена-495, Биотек-327, МАНУ-158, Жан Митрев (Филип Втори)-200, Систина со PCR метода-158, лабораторија Лаор–81, Судска медицина-6, ЦЈЗ Битола-93, Инфективна клиника-10, ГАК-11,

Целиот текст тука!

Femina

Оваа вест е превземана од Фемина. Повеќе на www.femina.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *