Агенда.мк  агреагтор лого
438 новозаразени и 6 смртни случаи од коронавирус во … 438 новозаразени и 6 смртни случаи од коронавирус во …
• Петок, 16 Октомври 2020 19:12 Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 2.306 тестирања, а има 438 новоинфицирани со новиот... 438 новозаразени и 6 смртни случаи од коронавирус во …

• Петок, 16 Октомври 2020 19:12

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 2.306 тестирања, а има 438 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

Скопје 200 Куманово 21 Дебар 1 Штип 17 Прилеп 13 Тетово 27 Велес 7 Битола 18 Охрид 16 Кавадарци 9 Гостивар 2 Гевгелија 10 Струмица 30 Крива Паланка 6 Радовиш 6 Кочани 15 Пробиштип 1 Пехчево 3 Берово 2 Валандово 3 Виница 3 Делчево 5 Кратово 1 Свети Николе 3 Кичево 9 Ресен 5 Неготино 5

Во болнички услови починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (75, 89 и 68г), од Крива Паланка (62г), Струмица (64г) и пациент од Штип (78г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 191 оздравен пациент од:

Скопје 85 Куманово 12 Дебар 1 Штип 9 Прилеп 7 Тетово 10 Битола 4 Кавадарци 7 Гостивар 5 Гевгелија 4 Крива Паланка 1 Радовиш 5 Кочани 21 Пробиштип 1 Берово 6 Виница 2 Делчево 1 Свети Николе 5 Кичево 2 Ресен 2 Неготино 1

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 95 пациенти. На кислородна поддршка се 65 пациенти, нема пациенти на механичка

Целиот текст тука!

Femina

Оваа вест е превземана од Фемина. Повеќе на www.femina.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *