Агенда.мк  агреагтор лого
Зошто играта на преправање е важна за децата? Зошто играта на преправање е важна за децата?
Со оглед на тоа дека пандемијата на коронавирусот сè уште трае, родителите повеќе време поминуваат со своите деца и се обидуваат колку-толку да ги... Зошто играта на преправање е важна за децата?

Со оглед на тоа дека пандемијата на коронавирусот сè уште трае, родителите повеќе време поминуваат со своите деца и се обидуваат колку-толку да ги чуваат од заразата. Се разбира, кога децата се дома, тогаш тие бараат внимание и игра. Често децата играат така што се преправаат дека се суперхерои, па многу родители се прашуваат дали е тоа добра игра?

Играта на преправање е многу корисна за децата. Таа имагинативна и креативна игра е важна за развојот на социјалните, емоционалните и когнитивните вештини на децата, но е и начин за истражување и откривање на светот. Има многу благодати од овој вид игра, вклучувајќи го и развојот на самоконтролата и саморегулацијата, зголемената концентрација, способноста за истражување развојни вештини преку подрачје на интереси и уживање во процесот на учење. Истовремено се поттикнува социо-емоционалниот развој и академскиот успех, според зборовите на некои експерти што го истражувале овој вид играње кај децата.

Во кризен период како овој, поважно од кога било е на децата да им се овозможи време за игра. Играта на преправање многу веројатно може да му помогне на вашето дете да се ослободи од тешкотиите и стресот, а вашето дете ќе се чувствува посигурно. Децата почнуваат да играат преправање помеѓу 14 и

Целиот текст тука!

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *