Агенда.мк  агреагтор лого
Хумус со модри патлиџани Хумус со модри патлиџани
Имаме нов и супер вкусен рецепт кој посебно ќе им се допадне на оние кои обожаваат домашни намази! – Ви предлагаме да пробате малку... Хумус со модри патлиџани

Имаме нов и супер вкусен рецепт кој посебно ќе им се допадне на оние кои обожаваат домашни намази! – Ви предлагаме да пробате малку поинаков хумус со модри патлиџани, кои совршено го дополнуваат вкусот на јадењето. Овој намаз може да го користите како додаток во веге бургери или намачкан на лепче. Изборот ќе остане на вас, а ние ви гарантираме уживање во секој залак.

Може да го послужите за појадок или како лесно предјадење, а исто така совршено одговара како сос за чипс. Па, одвојте малку време и подгответе нешто здраво и вкусно за вас и вашите сакани. Пријатно ќе се изненадите од аромата која се добива од модрите патлиџани.

Состојки: Подготовка: Ставете ги таанот, лимоновиот сок, водата и лукот во блендер или процесор за храна и добро изблендирајте додека добиете мазна и хомогена смеса. Модриот патлиџан пресечете го по должина на половина и ставете го во сад обложен со хартија за печење. Прелијте го со малку маслиново масло, зачинете го со црн бибер и посолете го по вкус. Печете го во претходно загреана рерна на 180 степени околу 45 минути или додека омекне внатрешноста на модриот патлиџан. Потоа со помош на лажица или кујнска алатка издлабете ја внатрешноста

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *