Агенда.мк  агреагтор лого
Вежбате за да ги намалите килограмите? Спортувате професионално или рекреативно? Колку и да се трудите, не можете да ја постигнете посакувата цел? – Во...

Вежбате за да ги намалите килограмите? Спортувате професионално или рекреативно? Колку и да се трудите, не можете да ја постигнете посакувата цел? – Во тој случај, постои можност на вашето тело да му е потребен L-Carnitine. Што е карнитин и како може да ви помогне при слабеење и физичка активност, дознајте од текстот кој го подготвивме.

L-Carnitine е неесенцијална аминокиселина која се синтетизира од аминокиселините лизин и метионин. Се создава во црниот дроб и бубрезите кои произведуваат доволна количина на карнитин. Потребен е за пренос на масните киселини до митохондриите, каде мастите согоруваат и создаваат енергија. На тој начин, L-Carnitine има улога во производство на енергија, а важен е и за срцето, мозокот и движењето. Затоа и не е чудно што најголема концентрација на карнитин се наоѓа во скелетните и срцевите мускули.

Ако замислиме дека телото е „мотор“, а мастите се „гориво“ кое го придвижува моторот, L-carnitinе е „маслото“ кое го подмачкува.

Може да ве интересира: Што е L-carnitinе и кои се неговите предности?

Храна која е извор на L-Carnitine

Храната од животинско потекло е главен извор на L-Carnitine, а растителната храна го содржи во мали количини. Извори на Л-Карнитин се:

месо (особено свинско и говедско) живина риба (особено бакалар)

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *