Агенда.мк  агреагтор лого
Почувствувајте го вкусот на медитеранската кујна преку здравата и посна салата со туна. Овој пат ве водиме во раскошниот Медитеран и богаството од вкусови!...

Почувствувајте го вкусот на медитеранската кујна преку здравата и посна салата со туна. Овој пат ве водиме во раскошниот Медитеран и богаството од вкусови! Ги избравме најдобрите состојки и креиравме супер здрав оброк. 

Свежа зелена салата, домати, краставички, пиперка, маслинки, оригано, туна и новото Брилијант мешано масло за совршена салата. Идеална е како главен оброк за ручек или вечера. Лесна, летна, богата со витамини и минерали, и што е најважно приготвена во нашата кујна.

Состојки: Подготовка: Зелената салата исечкајте ја на ленти. Доматите и краставицата исечкајте ги на коцки со големина од 1 см. Пиперката исечкајте ја во форма на прстени. Туната исцедете ја од маслото. Во 4 чинии ставете ги сечканата зелена салата, сечканите домати, краставицата и пиперката. Потоа додајте ја туната и маслинките во чиниите. Салатата зачинете ја со Брилијант мешано масло, оригано, морска сол и оцет баласмико. Уживајте во светот на вкусовите!

Препорака од авторот: 

„Лето, плажа и вкусни и лесни јадења! – Тоа е идеално, зар не? Оваа година нема да може да уживаме во морето, но затоа летната атмосфера ќе ја внесеме во својот дом. Направете декорации со школки, набавете квалитетни локални намирници и разубавете го ручекот или вечерата со оваа вкусна

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *