Агенда.мк  агреагтор лого
Утринска мачнина: Што да правите кога не исчезнува? Утринска мачнина: Што да правите кога не исчезнува?
Она што ја прави утринската мачнина малку поднослива во текот на бременоста е нејзината релативно кратка временска рамка. За 80 отсто од бремените жени... Утринска мачнина: Што да правите кога не исчезнува?

Она што ја прави утринската мачнина малку поднослива во текот на бременоста е нејзината релативно кратка временска рамка. За 80 отсто од бремените жени што ја доживуваат има светло на крајот од тунелот. Гадењето и повраќањето престануваат обично откако ќе помине првиот триместар, а потоа мајките се чувствуваат здрави и полни со енергија. Но кај некои жени искуството со утринската мачнина го поминува првиот триместар и влегува и во вториот и во третиот. Ако сте една од тие жени, треба да знаете неколку работи.

Зошто јас?

Постојаната борба со вознемирен стомак може да влијае врз вашето искуство додека сте бремени. Тешко е да бидете радосни кога не можете да се ослободите од мачнините. Научниците не знаат што ја предизвикува утринската мачнина, иако е поврзана со вашите хормони. Исто како што секој од нас е уникатен и посебен како снегулка, и вашето искуство со симптомите на бременоста е разновидно. Вистината е дека некои жени се соочуваат со неа, а некои воопшто не.

Еве што можете да испробате за да си помогнете:

Ѓумбир – ѓумбирот е достапен во повеќето продавници.

Нане – обидете се да пиете чај од нане наутро за да си го олесните гадењето.

Витамин Б6 – разговарајте со

Целиот текст тука!

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *