Агенда.мк  агреагтор лого
Последното бебе: горчливо-сладок благослов Последното бебе: горчливо-сладок благослов
Во одреден момент, во патувањето на секоја мајка доаѓа период кога таа сфаќа едно нешто: ова е моето последно бебе. Можеби тоа било познато... Последното бебе: горчливо-сладок благослов

Во одреден момент, во патувањето на секоја мајка доаѓа период кога таа сфаќа едно нешто: ова е моето последно бебе. Можеби тоа било познато подолго време, а можеби било и будење во тој момент што произлегло по уште една непроспиена ноќ. Како и да е, се работи за горчливо-слатко сфаќање.

Времето лета

Пораснав 4 бебиња, моето најголемо дете полни 10 години годинава, а најмалечкото полни 3 години. И премногу очигледно е за мене колку брзо поминува времето. Се разбира, деновите се долги, некои се толку долги што изгледа дека минутите се влечат, но кога ги гледам моите деца како секој ден постигнуваат и прават нешто ново, слаткоста од сето она што веќе е последно ме разнежнува. Од пред неколку месеци нема веќе попладневни дремки. Многу брзо завршува доењето, а потоа нема веќе да доаѓаат во твојот кревет во спалната и нема да има седишта во автомобилот за мали деца. Мојот сопруг и јас ќе ја имаме собата само за нас двајца, првпат во последните 7 години. Ќе можеме да зборуваме без да нè прекинуваат и со запалено светло.

„Последните“ нешта со кои веќе се збогував

Нема повеќе излегување на нови запчиња, нема будење во текот во ноќта, па можам да

Целиот текст тука!

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *