Агенда.мк  агреагтор лого
Летен овошен колач Летен овошен колач
Споделете со пријателите Летото е за слатки овошни освежувања, а овој десерт е баш таков, доволно кремаст, сочен и неодоливо вкусен. Потребни состојки: за... Летен овошен колач

Споделете со пријателите

Летото е за слатки овошни освежувања, а овој десерт е баш таков, доволно кремаст, сочен и неодоливо вкусен.

Потребни состојки:

за кората:

2 јајца 2 лажици мед или агаве нектар 1 лажичка пециво 6 лажици интегрално пченично брашно малку ванила малку цимет 2 лажици маслиново масло

ванила фил:

750 ml овесно млеко (може било какво друго млеко) 2 пудинзи од ванила (ја го користев био пудингот од ДМ) 3 лажици мед или агаве нектар 2 лажици кокосово масло

овошен фил:

5 некатирни 1 лажица мед или агаве нектар 1 лажица желатин + 3-4 лажици вода

Начин на подготовка:

Подготовката на кората е на многу стандарден начин. 

Јајцата и медот изматете ги со миксер, потоа додадете го маслото и полека додавајте го брашното заедно со пецивото, мешајте на помала брзина. На крај додадете малку цимет и ванила по желба. Печете ја кората на 180˚С околу 10-15 минути. Следете го печењето затоа што ако ви е јака рерната може да биде и побрзо.

Јас користев плех со страничен обрач кој се вади со дијаметар 24 cm.

За подготовка на ванила филот сварете го пудингот на стандарден начин. Од 750-те ml овесно млеко јас извадив 100 ml во

Целиот текст тука!

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *