Агенда.мк  агреагтор лого
„BNP Paribas“ се претстави подобро од очекуваното „BNP Paribas“ се претстави подобро од очекуваното
Време: 16:23 Датум: август 1, 2020 Категорија: КОМПАНИИ Големата француска банка, „BNP Paribas“, помина релативно неповредена низ кризата предизвикана од коронавирусот благодарение на напредното... „BNP Paribas“ се претстави подобро од очекуваното

Време: 16:23

Датум: август 1, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Големата француска банка, „BNP Paribas“, помина релативно неповредена низ кризата предизвикана од коронавирусот благодарение на напредното инвестициско банкарство.

Во вториот квартал, нето добивката падна за 6,8 проценти на 2,3 милијарди евра, објави банката во петокот. За споредба, аналитичарите очекуваа профит од само 1,5 милијарди американски долари. Одредбите за заостанати кредити се зголемија за 826 милиони евра – значително помалку од оние на многуте конкуренти, како што се „Santander“, „Barclays“ или „Lloyds“, од кои секоја издвои милијарди за лошите заеми во вториот квартал.

Како и кај конкурентите, блескаше инвестициското банкарство на „BNP Paribas“. Ја искористи нестабилноста на пазарот и корпоративната поддршка за емисија на обврзници, при што приходите од обврзници, валути и производи се зголемија за 154%, веднаш зад растот на „Morgan Stanley“ кој беше од 168%.

Перформансите на одделот го неутрализира падот на берзата за 53%, што беше полошо отколку што очекуваа аналитичарите, бидејќи банката сè уште е насочена кон „сè уште предизвик“ на пазарот на деривати и пониски количини на хеџ-фондовите.

Севкупно, консолидираната добивка се зголемила за четири проценти на 11,7 милијарди евра.

„BNP Paribas“ е меѓу банките кои лобираат да продолжат со исплатата на акционерите, истовремено искористувајќи ја невидената нестабилност на пазарот и силните владини стимулации. Главниот извршен директор Жан-Лоран Бонафе ги намали трошоците и работеше на подобрување на трговската поделба во последниве години, но големите загуби на берзата што тој сака да ги промовира се потсетник за многуте слабости на банките во оваа криза.

Целиот текст тука!

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *