Агенда.мк  агреагтор лого
Нова состојба: 138 новозаразени, 144 оздравени и 7 … Нова состојба: 138 новозаразени, 144 оздравени и 7 …
• Сабота, 01 Август 2020 15:57 Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.621 тестирања, а се потврдени 138 новоинфицирани со... Нова состојба: 138 новозаразени, 144 оздравени и 7 …

• Сабота, 01 Август 2020 15:57

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.621 тестирања, а се потврдени 138 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

Скопје – 47 Куманово – 17 Дебар – 10 Штип – 16 Прилеп – 2 Тетово – 2 Велес – 5 Битола – 5 Охрид – 2 Кавадарци – 1 Гостивар – 10 Крива Паланка – 1 Кочани – 5 Пробиштип – 1 Демир Хисар – 1 Македонски Брод – 6 Ресен – 1 Виница – 2 Кичево – 3 Кратово – 1

Починати се 7 лица, две пациентки од Скопје (64 и 67 години), пациентка од Македонски Брод (53г.), пациентка од Кичево (41г.), пациент од Битола (27г.), пациент од Дебар (78г.) и пациент од Штип (64г.). Шест пациенти се починати во болнички услови, а еден вонболнички.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 144 оздравени пациенти од:

Скопје 105 Штип 9 Прилеп 2 Тетово 4 Велес 1 Битола 5 Гостивар 1 Кочани 4 Пробиштип 1 Демир Хисар 2 Берово 1 Кичево 7 Ресен 2

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 89 пациенти. На

Целиот текст тука!

Femina

Оваа вест е превземана од Фемина. Повеќе на www.femina.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *