Агенда.мк  агреагтор лого
Еклери (Лебеди, Принцес Крофни, Класични) Еклери (Лебеди, Принцес Крофни, Класични)
Еклерите обавезно ги правам кога го приготвувам слаткатското кремче, така имам 2 десерти во исто време со едно правење. Рецептот за слаткарски крем го... Еклери (Лебеди, Принцес Крофни, Класични)

Еклерите обавезно ги правам кога го приготвувам слаткатското кремче, така имам 2 десерти во исто време со едно правење. Рецептот за слаткарски крем го имам објавено, ама сепак и тука ќе ви објаснам како се подготвува.

Најпрво го приготвуваме слаткарското кремче

1. Го мешаме брашното со дел од водата, убаво да се раствори за да нема грутки, потоа преку цедалка го прецедуваме во некое тенџере.
2. Се додаваат сите останати состојки (освен маргаринот), се вари кремот на тивко со постојано мешање додека ја достигне потребната густина.
3. Го тргаме настрана тенџерето, го покриваме со стреч фолија и оставаме да се излади.
4. Посебно се миксира маргаринот (на собна температура), па го соединуваме со изладениот крем.

Потоа ги приготвувам еклерите

1. Се ставаат во тенџере водата и зејтинот да зовријат, го додаваме брашното, мешаме до добивање на мазно тесто без грутки, кое го домесуваме на работната маса.
2. Го покриваме тестото со стреч фолија да не се исуши и го оставаме да излади.
3. Потоа ги додаваме јајцата едно по едно (миксираме или месиме) до добивање на еднолична глатка смеса.
4. Од смесата полниме во шприц и ги формираме еклерите во тавчето на кое имаме ставено хартија за печење.
5. Печеме на 200 степени.

Полнење на еклерите

Јас

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *