Агенда.мк  агреагтор лого
Превкусна пица со прашок за пециво Превкусна пица со прашок за пециво
Кога е време за ручек, а се нема многу време, тогаш редовно си правиме пица.Во сад за месење ги додаваме состојките односно, брашното, јогуртот,... Превкусна пица со прашок за пециво

Кога е време за ручек, а се нема многу време, тогаш редовно си правиме пица.
Во сад за месење ги додаваме состојките односно, брашното, јогуртот, маслото и солта и убаво го месиме тестото. Зависно од брашното може да ви треба или повеќе или помалку од 500 гр.
Штом го измесиме не многу јако тесто го сучиме и го ставаме во набрашнет плех.
Заради тоа што кај нас сите јадиме различна салама, пицата си ја делиме хехе
Тестото го мачкаме со кечап. Половина ја правиме со рендана посна салама, половина со чајна. Ставаме и рендан кашкавам и печурки. Но секако секој може да си стави тоа што јади.
Ја печеме 10на минути на 250 степени загреана рерна.
Одкако е готова ја наросуваме со оригано.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс – Наведи извор – Некомерцијално – Сподели под исти услови

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *