Агенда.мк  агреагтор лого
Мафини со спанаќ Мафини со спанаќ
Доза за 15-16 мафини Едноставни, а превкусни и рецептот е скроз погоден и испробан повеќе пати, мафините се меки и убаво нарастуваат. Овие денес... Мафини со спанаќ

Доза за 15-16 мафини

Едноставни, а превкусни и рецептот е скроз погоден и испробан повеќе пати, мафините се меки и убаво нарастуваат. Овие денес ги направив и уште додека го пишев рецептот, пола се изедоа хехеех

Подготовка

Изматете ги јајцата со миксер, па додадете го јогуртот и маслото, па постепено додавајте го просеаното брашно и прашокот за пециво. Изматете да нема грутки па додадете го исецканиот спанаќ и сирењето. Ако сирењето не ви е доволно солено, можеби ќе треба да додадете малку сол во смесата.
Во намастениот калап за мафини, ставајте од смесата без да ги преполнувате отворите, наросете сончоглед или сусам и ставете да се печат на 200 степени околу 25 минути.
После печење нека се оладат малку па вадете ги од калапот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс – Наведи извор – Некомерцијално – Сподели под исти услови

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *