Агенда.мк  агреагтор лого
6 намирници кои се најефикасни чистачи на организмот од токсини 6 намирници кои се најефикасни чистачи на организмот од токсини
Кога станува збор за чистење, односно детокосикација на организмот од штетни материи, храната е најдобар лек. Па, ви откриваме 6 намирници кои се најефикасни... 6 намирници кои се најефикасни чистачи на организмот од токсини

Кога станува збор за чистење, односно детокосикација на организмот од штетни материи, храната е најдобар лек. Па, ви откриваме 6 намирници кои се најефикасни чистачи на организмот од токсини и отрови!

За да ги прочистите цревата, црниот дроб, бубрезите и кожата, и да ги спречите штетните материи да предизвикаат поголема штета, не треба да применувате исцрпувачки детокс третмани. Доволно е да јадете одредни намирници кои имаат таква моќ да го прочистат телото од токсини.

Лук

Консумацијата на лук на прво место ги неутрализира шетните бактерии, цревните паразити и вируси во телото, особено во цревата и стомакот. Лукот помага да се исчистат од наталожените фекалии, а благодарение на антиоксидантните својства му помага на телото да се избори со штетните материи.

Грејпфрут

Баш како и јаболката и грејпфрутот е богат со пектин, растителни влакна кои се врзуваат за холестеролот и тешките метали во организмот и на тој начин помагаат во нивното отстранување. Содржи и антивирусни својства со чија помош организмот полесно ќе се одбрани од сезонските вируси.

Кељ

Претставува една од најздравите намирници на светот кои поседуваат силни антиганцерогени својства и дејствуваат како моќен антиоксидант. Изобилува со растителни влакна и исто како и зелката ги неутрализира штетните компоненти од чадот од

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *