Агенда.мк  агреагтор лого
ШТО ЗНАЕМЕ ЗА КОВИД-19: Коронавирусот најмногу се шири кога подолго од 15 минути сте оддалечени помалку од  еден метар од заразено лице ШТО ЗНАЕМЕ ЗА КОВИД-19: Коронавирусот најмногу се шири кога подолго од 15 минути сте оддалечени помалку од  еден метар од заразено лице
Кога пред шест месеци во кинескиот град Вухан се појави респираторната болест КОВИД-19, предизвикана од новиот коронавирус SARS-CoV-2, малку знаевме за тоа како таа се... ШТО ЗНАЕМЕ ЗА КОВИД-19: Коронавирусот најмногу се шири кога подолго од 15 минути сте оддалечени помалку од  еден метар од заразено лице

Кога пред шест месеци во кинескиот град Вухан се појави респираторната болест КОВИД-19, предизвикана од новиот коронавирус SARS-CoV-2, малку знаевме за тоа како таа се шири и како да се бориме со неа. Иако многу стручњаци веруваат дека вирусот ќе се задржи во Кина, тој се прошири низ светот со речиси десет милиони заразени, и околу половина милион починати лица.

КОИ СЕ СИМПТОМИТЕ НА ЗАРАЗА СО КОРОНАВИРУСОТ?

На почетокот се зборуваше дека симптомите се слични на грип, но во меѓувреме списокот на симптоми значајно се прошири:

Зголемена телесна температура Кашлица Краток здив или отежнато дишење Губење на осетот за мирис или вкус Замор Болки во мускулите или телото Главоболка Болка во грлото Мачнина или повраќање Течење на нос Повраќање Осип или промена на бојата на прстите на рацете или нозете (редок симптом) КОИ СЕ ГЛАВНИТЕ НАЧИНИ НА ЗАРАЗУВАЊЕ?

Стручњаците веруваат дека вирусот главно се шири со близок меѓучовечки контакт, односно по капков пат, кога заразенто лице кашла или кива. Блискиот контакт значи дека подолго од 15 минути сте на оддалеченост помала од два метри со заразено лице. Неодамнешни истражувања открија дека ситни капки кои ги исфрла заразеното лице додека зборува може да останат во воздухот неколку минути во затворен простор,

Целиот текст тука!

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *