Агенда.мк  агреагтор лого
Супа со гриз Супа со гриз
Едноставна супа, со одличен вкус.– Во тенџере го рендаме морковот, ситно го сечкаме кромидот, го ставаме маслото, малку вода и сол, пржиме додека да... Супа со гриз

Едноставна супа, со одличен вкус.
– Во тенџере го рендаме морковот, ситно го сечкаме кромидот, го ставаме маслото, малку вода и сол, пржиме додека да испари течноста, и да се запржи зеленчукот.
– На тивок оган го додаваме гризот, запржуваме пазејќи да ни загори, ставаме сув зачин и ја тураме топлата вода.
– Штом ќе зоврие водата ја ставаме супата од ќесичка и фидето.
– Вариме на тивко додека да се свари фидето.
– Пред служење ставаме свеж магдонос, зачинуваме по вкус.

Гризот ја прави супата да биде густа како да сме ставиле матено јајце.
Ако ставиме посна готова супа, добиваме посна варијанта.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *