Агенда.мк  агреагтор лого
Сарма со киноа, интегрален ориз и листови лобода Сарма со киноа, интегрален ориз и листови лобода
Споделете со пријателите Да бидам искрена јас не сум некој обожавател на сарми, полнети пиперки и слични работи. Не дека не јадам, ама едноставно... Сарма со киноа, интегрален ориз и листови лобода

Споделете со пријателите

Да бидам искрена јас не сум некој обожавател на сарми, полнети пиперки и слични работи. Не дека не јадам, ама едноставно не ги преферирам и затоа и ретко или скоро и никогаш не ги готвам. Сакав да пробам малку поинаков рецепт за сарми и бев скептична колку ќе успее, но успеа и беше фантастично.

За да ги моткам сармите користев листови лобода и на крај и неколку листови блитва. Не знам дали сте слушнале, но лободата е зелјесто растение слично на блитва и спанаќ. Она по што се разликува е пониската концентрација на оксална киселина. Вкусот е горе доле ист како на спанаќот така што ако немате лобода слободно за овој рецепт искористете листови блитва или спанаќ.

Кај нас на пазар јас немам сретнато лободата, мојата е од градината на мајка ми, не третирана и сосема природна.

А сега да поминам на рецептот 😊

Потребни состојки (ова беше ручек за 2ца возрасни и 1 дете):

15-20 листови лобода (може и блитва или спанаќ) 300 g мелено телешко месо 1 пиперка 1 морков 2 млади кромитчиња 2 лажици киноа 2 лажици интегрален ориз малку маслиново масло магдонос хималајска сол и зачини по желба.

За подготовка на

Целиот текст тука!

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *