Агенда.мк  агреагтор лого
Бидете здрави, силни и енергични! Зајакнете го имунитетот, подобрете ја крвната слика, направете детоксикација со „лекот“ од нашите баби! За да го постигнете тоа...

Бидете здрави, силни и енергични! Зајакнете го имунитетот, подобрете ја крвната слика, направете детоксикација со „лекот“ од нашите баби! За да го постигнете тоа преку храната, може да ви помогне лековитата комбинација од мед и таан кои се први на листата на најздрави намирници! Ви претставуваме 5 креативни идеи и рецепти во кои може да додавате мед и таан, и да ги искористите придобивките од природата.

Таанот кој во светот е познат како тахини, претставува паста направена од сусам, а е главна состојка на хумусот и на традиционалната таан алва. Изобилува со минерали како железо, калиум, магнезиум и фосфор, како и витамините од групата Б и витаминот Е. Интересно е што здравиот таан содржи повеќе протеини отколку поголемиот дел од јаткасти и легуминозни плодови. Медот се користи како народен лек низ историјата за многу различни здравствени состојби и медицински намени. Дури во некои болници низ светот се користи и за третмани на рани. Поседува антибактериски и антифугални својства, богат е со антиоксиданси и е единствената храна која не се расипува.

А најдобро од сѐ е тоа што медот и таанот се достапни кај нас во супер хранлива комбинација позната под името Медотаан. Медотаанот е производ од Рес-Ком, добиен од природен

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *