Агенда.мк  агреагтор лого
Маски за лице од банана кои ќе посакате да ги пробате уште веднаш Маски за лице од банана кои ќе посакате да ги пробате уште веднаш
Маската за лице со банана е позната по своето лековите дејство на кожата. Еднаш кога ќе ја пробате ќе се уверите зошто таа е... Маски за лице од банана кои ќе посакате да ги пробате уште веднаш

Маската за лице со банана е позната по своето лековите дејство на кожата. Еднаш кога ќе ја пробате ќе се уверите зошто таа е една од клучните состојки во многу природни маски за лице.

Бананите спаѓаат во суперхрана. Хранливи се и долго држат ситост според мислењето на многу нутриционисти, тие се одличен избор за овошен појадок или ужина во текот на денот.
Уживаме во нивниот мирис и вкус па ги додаваме во торти и колачи.
Ако сте мислеле дека нивната улога тука престанува, се лажете.
Бананите можете да ги искористите и за нега на кожата, косата и ноктите.

Во оваа прилика ви ги споделуваме сите придобивки од бананите кога се користат во негата за кожата. Зошто бананата е толку добра?

Ова јужно овошје е богато со витамини а прв на листаат е витаминот Ц.
Бананите ја задоволуваат дневната потреба за витаминот Е, како и комплекс витамините Б. Покрај драгоцените витамини за кожата на лицето, наоѓаме и мноштво минерални метерии. Калиумот и магнезиумот се доминантни а содржат и железо, кациум, фосфор, цинк, селен и бакар.
Тие содржат многу хранливи нутриенти па не е ни чудо што е доста популарни и кај маските за лице.

Ако сте љубител на природни хранливи маски за лице, тогаш морате

Целиот текст тука!

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *