Агенда.мк  агреагтор лого
Прованса зачинот е магичната состојка на француската кујна Прованса зачинот е магичната состојка на француската кујна
За миг отпатувајте до Франција и уживајте во мирисите на Прованса со помош на кујнската магија. Запознајте се со познатата зачинска мешавина – Прованса... Прованса зачинот е магичната состојка на француската кујна

За миг отпатувајте до Франција и уживајте во мирисите на Прованса со помош на кујнската магија. Запознајте се со познатата зачинска мешавина – Прованса (Herbes De Provance) и почувствувајте го мирисот на француската кујна во вашиот дом. Популарна ширум светот, а сега достапна и кај нас. Ве запознаваме што е прованса и како да ја искористите за подготовка на супер вкусни јадења.  

Станува збор за микс од зачини, кои се карактеристични за регионот Прованса во југоисточна Франција. Жителите на овој регион често ги користеле овие зачини уште во 70-тите години на минатиот век. Благодарение на совршениот вкус, миксот на зачини станал популарен и го освоил светот.

Во кои јадења и како се користи Прованса зачинот?

Провансата ја сочинуваат зачинските растенија кои се карактеристични за овој регион како босилек, мајоран и мајчина душица. Се користи како зачин за подготовка на риби и месо на скара, но одлично се вкопува и во чорби од зеленчук. Некои готвачи ја препорачуваат провансата за зачинување на салати, пуканки или сирење. Најчесто се додава пред или за време на готвењето. Овој популарен зачин од неодамна е достапен и кај нас. Рајска градина го збогати својот асортиман со Прованса, а тоа ни беше мотив да дознаеме

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *