Вашата дневна агенда
Багремов мед против стрес, ливадски против алергии Багремов мед против стрес, ливадски против алергии
Благодарение на неговиот уникатен состав, уште од дамнешни времиња медот се смета за света храна и природен „лек“ за многу болести. Багремовиот мед против... Багремов мед против стрес, ливадски против алергии

Благодарение на неговиот уникатен состав, уште од дамнешни времиња медот се смета за света храна и природен „лек“ за многу болести. Багремовиот мед против стрес, ливадскиот против алергии, липовиот мед е корисен за закрепнување при настинка, планинскиот ја поттикува циркулацијата и ја зајакнува крвта.

Во гробницата на Тутанкамон биле пронајдени садови со јадлив мед стар преку 3000 години. За време на војните, Грците и Римјаните го користеле медот како храна за јакнење на организмот и брзо зараснување на раните. Медот се користел и во религиозни цели при славење на боговите. За добивање на оваа златна густа течност заслужни се пчелите кои преку процесот на претворање на слаткиот цветен нектар произведуваат мед со разни бои, вкус, мирис и состав.

Медот е дел од алтернативната медицина илјадници години

Лекувањето со мед се нарекува апитерапија, а списокот со неговите лековите дејства е многу долг. Во продолжение ги разработуваме најзначајните придобивки од медот во полза на здравјето.

Го чува здравјето на дишните патишта и ги ублажува симптомите на настинка и грип

Кога сте болни сигурно посегнувате по топол чај со мед и лимон. Овој бабин лек е ефикасен, а истражувањата имаат потврдено дека медот помага за ублажување на симптомите на настинка и грип, како

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *