Вашата дневна агенда
Брзи чоко фрути колачиња без печење Брзи чоко фрути колачиња без печење
Имаме чоко фрути предизвик за сите генерации! – Идеална комбинација на чоколадо, портокал и лешници, која секој може да ја направи и тоа само... Брзи чоко фрути колачиња без печење

Имаме чоко фрути предизвик за сите генерации! – Идеална комбинација на чоколадо, портокал и лешници, која секој може да ја направи и тоа само со четири состојки. Време е за споделување на љубов, насмевки и слатки приказни. За празникот на љубовта и виното пригответе чоко фрути колачиња и прославете со саканите. 

Нема потреба од печење, комплицирани состојки и големо искуство во кујната. Потребни ќе ви бидат околу 15-тина минути за подготовка, а крајниот резултат сигурно ќе ве воодушеви.

Состојки: За декорација: Подготовка: Фрути кексите исечете ги на мали коцки и ставете ги во длабок сад. Лешниците сомелете ги и додајте ги во садот со кексите. Измешајте со лажица за да се соединат. Во мал сад на оган, на умерена температура ставете ги сокот и ренданата кора од портокал. Штом сокот се стопи, додајте го чоколадото искршено на коцки. Мешајте додека чоколадото се растопи. Во садот со кексите и лешниците додајте го растопеното чоколадо и измешајте за да се соедини смесата. Во правоаголен калап ставете најлонска фолија така што ќе излегува од страните, а потоа додајте ја смесата за колачиња. Со помош на фолијата израмнете ја смесата. Калапот ставете го во фрижидер за време од 1 до 2 часа додека смесата

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *