Вашата дневна агенда
Што да јадам на училиште? – Најдобри совети за исхрана на тинејџери Што да јадам на училиште? – Најдобри совети за исхрана на тинејџери
Многумина би рекле дека тинејџерските години се најубави, а ние ќе се сложиме со тоа. Тоа е период кој започнува од 12-тата година и... Што да јадам на училиште? – Најдобри совети за исхрана на тинејџери

Многумина би рекле дека тинејџерските години се најубави, а ние ќе се сложиме со тоа. Тоа е период кој започнува од 12-тата година и трае до 20-тата година од животот. Се карактеризира со „бурен“ развој на децата, а во овој период потребни им се многу хранливи состојки. Исхраната и навиките кои се формираат за време на адолесценцијата се клучни за понатамошниот тек во животот. Па, што да јадат на училиште и дома? – Прочитајте кои се најдобрите совети за исхрана на тинејџери, препорачани од нутриционистите.

Мотивирани и со желба да им помогнеме за полесни тинејџерски денови и креирање на здрави животни навики, минатиот месец одржавме работилница во О.У. Коле Канински во Битола. Целната група ни беа учениците од 7-мо одделение кои штотуку ги започнаа своите тинејџерски денови. Во продолжение може да прочитате кои се најдобрите совети за исхрана во тинејџерскиот период кои ги препорачуваат експертите.

Појадувајте секој ден

Можеби сте слушнале дека појадокот е најважниот оброк во денот. Затоа појадувајте во текот на првиот час по будењето. Појадокот треба да биде здрав и хранлив и да ја обезбеди потребната енергија во текот на денот. Притоа, добриот појадок треба да содржи протеини, интегрални житарици, овошје и чаша млеко или јогурт.

Наш

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *