Вашата дневна агенда
Во главниот град на Австралија, е прогласена вонредна состојба бидејќи високите температури и силниот ветер ги направија непредвидливите пожари уште потешки за контрола. Нивото на жива надмина 40 Целзиусови степени. Откако започнаа пожарите во септември, уништени се над 11 милиони хектари земја #CanberraFires the fire is edging... Читај понатаму
Играчот на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс направи тетоважа во чест на загинатиот легендарен кошаркар Коби Брајант. Двајцата покрај на паркетот важеа за големи пријатели и надвор од терените. Веста за трагичната смрт на Коби, „кралот“ тешко ја поднесе. Во негова чест тој на својата нога направи тетоважа на... Читај понатаму
Нов преоден рок, нов тим за Кевин-Принс Боатенг. Фиорентина се согласи да го даде напаѓачот на позајмица во Бешикташ во следните 18 месеци, што значи дека 33-годишниот фудбалер ќе има трет тим во последната година дена. Ганецот беше мета на критики на навивачите на Виола оваа сезона, откако тој... Читај понатаму
Нов преоден рок, нов тим за Кевин-Принс Боатенг. Фиорентина се согласи да го даде напаѓачот на позајмица во Бешикташ во следните 18 месеци, што значи дека 33-годишниот фудбалер ќе има трет тим во последната година дена. Ганецот беше мета на критики на навивачите на Виола оваа сезона, откако тој... Читај понатаму
Нов преоден рок, нов тим за Кевин-Принс Боатенг. Фиорентина се согласи да го даде напаѓачот на позајмица во Бешикташ во следните 18 месеци, што значи дека 33-годишниот фудбалер ќе има трет тим во последната година дена. Ганецот беше мета на критики на навивачите на Виола оваа сезона, откако тој... Читај понатаму
Лос Анџелес, љубителите на кошарката и спортскиот свет минатата недела беа потресни од трагичната несреќа во која загина Коби Брајант, неговата 13 годишна ќерка Џиана Мариа и уште седум други лица. ЛА Лејкерс вечерва го игра првиот натпревар по немилиот настан, па се очекуваат големи емоции во „Стејплс центар“.... Читај понатаму
Борусија Дортмунд потврди дека го комплетирала трансферот на Емре Џан од Јувентус, откако се чекаше последниот ден од преодниот рок за да се заврши работата. 26-годишниот германски репрезентативец, кој пристигна во Торино од Ливерпул, го завршува разочарувачкиот престој во Јувентус, пристигнувајќи во Германија со договор за позајмица до крајот... Читај понатаму
Менаџерот на Челси Френк Лампард стави крај на сагата околу заминувањето на Оливие Жиру. Францускиот напаѓач во овој преоден рок нема да го напушти „Стенфорд Бриџ“. Жиру оваа сезона настапи на само пет натпревар за Челси, поради што самиот побарал трансфер во клуб каде што ќе игра бидејќи летово... Читај понатаму
Фудбалскиот клуб Барселона го потврди трансферот на младиот Португалец од Спортинг Брага, Франциско Тринкао. Тринкао има 20 години, може да игра на сите позиции во нападот, иако најдобро се снаоѓа како десно крило. Барселона за трансферот издвоиле 32 милиони евра, а во договорот што го потпишале со фудбалерот откупната... Читај понатаму
Посен ролат со моркови и компири
Прекрасен и сочен ролат со моркови и компири за сите оние кои постат! А, за оние кои постат на вода, убавото кај овој ролат е тоа што може да се подготви без масло. Идеално се комбинира со риба или месо доколку сакате да го јадете како прилог. Овој ролат... Читај понатаму