Агенда.мк

контент агрегатор

Моќното црно семе е природен „лек“ за најтешките заболувања Моќното црно семе е природен „лек“ за најтешките заболувања
Црното семе е едно од најлековитите растенија во светот, а како лек се користи уште 2-3 илјади години пред Новата ера. Ова семе штити... Моќното црно семе е природен „лек“ за најтешките заболувања

Црното семе е едно од најлековитите растенија во светот, а како лек се користи уште 2-3 илјади години пред Новата ера. Ова семе штити од мозочен удар, ги зајакнува крвните садови и заштитува од разни воспалителни процеси. Во продолжение дознајте повеќе за лековитите својства на моќното црно семе, како и за маслото кое се добива од него.

Постојат приказни дека моќното црно семе е пронајдено во гробницата на Тутанкамон, што докажува дека уште во древниот Египет се користело за разни медицински третмани. Eден од првите доктори во стара Грција, Педаниус Диоскоридес, напишал дека црното семе лечи главоболка, забоболка и паразити во цревата. Исто дека помага и при проблеми со дишните патишта. Од тогаш до денес се верува дека ова растение може да помогне во лекувањето на многу здравствени состојби и тоа без да го поремети природниот баланс на организмот. Се смета дека ова семе нема никакви штетни последици. Моќното црно семе не само што ја лечи веќе постоечката болест, туку спречува и појава на идни заболувања.

Нутритивна вредност на црното семе

Црното семе има висока нутритивна вредност. Содржи моносахарин, како и полисахариди кои не се составени од скроб и претставуваат одличен извор на диететски влакна. Богато е со масни киселини и

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *