Агенда.мк  агреагтор лого
Пред две години, американската нафтена компанија „Талос енерџи“ пронајде наоѓалиште од скоро една милијарда барели нафта во мексиканските територијални води. Тоа беше прво откритие на странската компанија откако нафтената индустрија беше национализирана пред 80 години, а сега мексиканската државна нафтена компанија Пемекс бара да го преземе овој профитабилен проект.... Читај понатаму