Агенда.мк

контент агрегатор

Рустична пита со домати Рустична пита со домати
Овој пат од кујната на креативната Лана ни доаѓа еден интересен и вкусен рецепт за рустична пита со домати. Всушност оваа пита се прави... Рустична пита со домати

Овој пат од кујната на креативната Лана ни доаѓа еден интересен и вкусен рецепт за рустична пита со домати. Всушност оваа пита се прави со класично тесто за пица во комбинација со фил од домати и бешамел сос. Многу е вкусна и лесна за подготовка, па доколку не сте одлучиле што ќе подготвите денес за вечера или утре за појадок, еве ви една супер идеја.

Ние обожаваме пити, а сигурни сме дека мал е бројот на оние кои може да одолеат на вкусно и сочно парче домашна пита. Па, израдувајте ги најблиските и направете ја оваа рустична пита со фил од домати.

Состојки: За тесто: 300 г брашно 1 рамна лажичка сол ½ лажичка сода бикарбона 100 мл млеко 1 лажица кисела павлака За фил од домати: 500 г свежи домати 1 чешне лук сол и црн пипер по вкус босилек по вкус За бешамел сос: 150 мл млеко 100 мл павлака за готвење 25 г путер 1 лажица брашно ½ лажичка сол 100 г пармезан или кашкавал. Подготовка: Во длабок сад за месење промешајте ги брашното, солта и содата бикарбона. Додајте ја павлаката, а потоа, постепено додавајте го млекото и заместе тесто. Вака подготвеното тесто завиткајте го во фолија

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *