Агенда.мк

контент агрегатор

(ВИДЕО) Солун под вода
20.09.19   18:14 Прочитано : 0 Print This Article Сообраќајот во Солун сѐ уште се одвива отежнато по синоќешните обилни врнежи кои ги поплавија улиците на градот. Грчките медиуми пренесуваат за десетици поплавени домови и оштетена инфраструктура. Нема информации за евентуални жртви и потешко повредени лица. Читај понатаму
Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрација ќе воведе дополнителни санкции за Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти, за кои администрацијата на САД го обвини Техеран. – Само што воведовме санкции кон иранската национална банка, изјави Трамп на средбата со австралискиот премиер Скот Морисон. Саудиска Арабија... Читај понатаму
Страшна несреќа во Скопје: Товарен воз удри во маж
Маж се здобил со тешки телесни повреди откако во него удрил товарен воз кај железничката станица Илинден. -Синоќа во 02:30 часот по полноќ на железничката станица Илинден, товарен воз кој сообраќал на релација Табановце – Трубарево – Гевгелија удрил во едно лице. Лицето, кое е најверојатно мигрант, се здобило... Читај понатаму
ЛЕ: Минимални победи за Јунајтед, Ренџерс и Брага
Манчестер јунајтед настапите во Лига Европа ги стартуваше со тешко извојувана 1:0 победа над казахстанскиот клуб Астана, додека во истата група, Партизан херојски пред 20.000 деца стигна до 2:2 реми со АЗ Алкмар. Во Менхенгладбах пак, домашната Борусија доживеа понижувачки 0:4 пораз од дебитантот во ЛЕ, австрискиот Волфсбергер. „Ѓаволите“... Читај понатаму
Анѓушев: Платите растат како резултат на растот на економијата
Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев денеска истакна дека растот на економијата е резултат на растот на индустриското производство, градежништвото, земјоделството и трговијата и дека тоа сето тоа делува и на природен раст на платите. -Државниот завод за статистика денес објави дека бруто просечата плата во јули 2019... Читај понатаму
ШТО ЌЕ ЗАМИСЛИ ТОА ЌЕ МУ СЕ ИСПОЛНИ: Момче од БиХ е првиот во регионот кој има протеза со која управува со помош на мислите (ФОТО)
Ермин Омеровиќ (19) од Јајце, БиХ е првиот пациент во регионот на кој му е вграден вид на вештачка протеза, која го достигнува врвот на современата технологија. Операцијата е напавена во Клиниката за ортопедија и трауматологија, пренесува Блиц.рс. Шефот на оваа Клиника, Џемил Омеровиќ, рекол дека Ермин доживеал ретка... Читај понатаму
Македонскиот возач Виктор Давидовски од „ПСС Рејсинг тим“, кој настапува на сите трки од ТЦР Европа, овој викенд е подготвен за настап на познатата шпанска патека „Каталуња“ крај Барселона. Давидовски пред две трки на „Ред Бул Ринг“ во Австрија ги освои првите поени, а имаше големи очекувања и од... Читај понатаму
Вработен во битолска Пошта украл над 760 илјади денари
Според информациите од МВР, осомничениот Д.Ј.(33) од Битола во периодот од 8.06.2018 до 21.02.2019, во повеќе наврати, присвоил износ од 761.558 денари, кои што му биле доверени при извршувањето на работните обврски. Со ова, пријавениот се стекнал со противправна имотна корист за наведениот износ на штета на АД „Пошта на... Читај понатаму
Дојде и тој ден: Земјаните ги ослободуваат вонземјаните, Пентагон и американското воздухопловство предупредуваат дека нема да толерираат упад во Областа 51
Нешто што пред неколку месеци започна како шега на еден американски студент на Фејсбук, стана хит тема во светските медиуми кои се прашуваат што ќе се случи денеска во Областа 51 и дали навистина ќе има упад во воздухопловната база во Невада. Во јуни, студентот Мети Робертс ја покрена... Читај понатаму
Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран
Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека неговата администрација ќе воведе дополнителни санкции за Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти, за кои администрацијата на САД го обвини Техеран. – Само што воведовме санкции кон иранската национална банка, изјави Трамп на средбата со австралискиот премиер Скот Морисон. Саудиска... Читај понатаму