Агенда.мк

контент агрегатор

6 намирници за баланс на хормоните и слабеење 6 намирници за баланс на хормоните и слабеење
Ако барате природен начин за зголемување на енергијата, помош при намалување на вишокот на килограми и подобрување на севкупното здравје, време е да се... 6 намирници за баланс на хормоните и слабеење

Ако барате природен начин за зголемување на енергијата, помош при намалување на вишокот на килограми и подобрување на севкупното здравје, време е да се запознаете со корисните адаптогени намирници за баланс на хормоните.

Можеби и никогаш не сте слушнале за терминот „адаптогени“ (или „адаптогени растенија“), но еве супер можност да дознаете за нив. Адаптогени се група на намирници, билки и печурки кои нѐ штитат од штетните ефекти на стресот. Од поодамна се знае за прочуениот женшен (сибирски, јапонски и кинески), а еден од најјаките адаптогени на светот е перуанската мака (златна мака). Во адаптогени спаѓаат и родиолата, гинкго билоба, ашваганда, мачкина канџа, печурки од видот гиностема и куркумата.

Овие адаптогени храни се безбедни и не се токсични, а му помагаат на телото да ја го врати природниот баланс. Природниот баланс – хомеостазата, е значајна за правилните нивоа на хормоните, силен имун систем, повеќе енергија и виталност.

Кои последици се јавуваат како резултат на подолго изложување на стрес?

Стресот е непријател на нашиот организам и има многу последици меѓу кои:

зголемување на тесната маса дисфункција на тироидната жлезда дисбаланс на хормоните замор на надбубрежните жлезди недостаток на енергија и хроничен замор потешкотии со спиењето висок холестерол чиреви на дигестивниот систем дијабетес хипотиреоза

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *