Агенда.мк

контент агрегатор

Чоколадно малинеста торта Чоколадно малинеста торта
Првата пензионерска торта.. … 1. Корите– Се делат жолчките и белките. Белките се изработуваат во снег. Жолчките и шеќерот се изработуваат до побелување, се додава... Чоколадно малинеста торта

Првата пензионерска торта.. …
 
1. Корите
– Се делат жолчките и белките. Белките се изработуваат во снег. Жолчките и шеќерот се изработуваат до побелување, се додава водата, маслото и се размешува. Се додава измешаното брашно со какаото и ванилата, пак се меша да се добие хомогена смеса без грутчиња. На крај се меша снегот од белките кој внимателно со шпатула го мешаме за да не спласне снегот од белките, но да се добие повторно хомогена смеса. Смесата поделете ја на три дела. Печете во модли бр.20 чие што дно сте го покриле со хартија зе печење. Се пече во претходно загреана рерна на 160 степени 15 мин. Можете да ги печете засебно доколку имате само една модла со тој дијаметар. При вадењето на корите хартијата за печење не ја одстранувате туку тоа ќе го направите кога ке се формира тортата.

2. Чоколаден крем
– Се става млекото да се грее, а жолчките разматете ги со миксер, тргнете го загреаното млеко од ринглата, додадете во него разматените жолчки, вратете на огнот на тивок оган да се варат до згуснување притоа постојано мешајки. Доколку ви се направат грутчиња кои резултираат од врелината на млекото, нема паника, едностаавно со пасаторот разбијте ги и нека се вари

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *