Агенда.мк

контент агрегатор

Тик–так фритули со праска и рум Тик–так фритули со праска и рум
Во нутрибулет ги ставаме излупената праска и јогуртот.Соединуваме.Во еден сад ја префрламе смесата, додаваме јајце, сол, ванила, шеќер, рум и пециво.Соединуваме.Го додаваме и брашното.Треба... Тик–так фритули со праска и рум

Во нутрибулет ги ставаме излупената праска и јогуртот.
Соединуваме.
Во еден сад ја префрламе смесата, додаваме јајце, сол, ванила, шеќер, рум и пециво.
Соединуваме.
Го додаваме и брашното.
Треба да добиеме смеса како онаа за уштипци, значи погуста од смесата за палачинки.
Во касерола загреваме масло.
Со намастено лажиче земаме од сместа и пржиме на умерен оган од двете страни за да заруменат.
Ги редиме на хартиени салфети.
Посипуваме шеќер во прав и послужуваме

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *